Przy zakupach powyżej 250 zł
Pielęgnacja obuwia

Stan obuwia zależy przede wszystkim od jego prawidłowej pielęgnacji, o której należy pamiętać już na etapie zakupu.

Buty należy poddać impregnacji jeszcze zanim zostaną użyte po raz pierwszy. W tym celu na każdy but wystarczy równomiernie pokryć warstwą impregnatu do butów, który został odpowiednio dopasowany do danego typu skóry. Po nałożeniu pierwszej warstwy impregnatu, należy odczekać chwilę, aż skóra go wchłonie – dopiero wówczas można czynność powtórzyć. Warto pamiętać, aby impregnację powtarzać regularnie. Należy również unikać polerowania wilgotnych jeszcze butów czy też nadmiernego ich spryskiwania – zaleca się, aby czynności pielęgnacyjne wykonywać wówczas, gdy obuwie jest całkowicie suche. Z czasem, w wyniku mechanicznego zużycia butów oraz wpływu czynników atmosferycznych, skuteczność impregnatu zmniejsza się. Jest to proces naturalny, który prowadzi do spadku zarówno jakości obuwia, jak i jego trwałości.

To jaką technikę czyszczenia i pielęgnacji butów wybrać oraz jakie preparaty należy użyć, zależy od rodzaju skóry, z której wykonano obuwie.

Do produkcji obuwia skórzanego najczęściej wykorzystuje się skóry takich zwierząt jak m.in.: krowa, owca czy koza. Skóra to jedno z najstarszych materiałów, używanych do produkcji obuwia. Jej niepowtarzalne właściwości takie jak: przewiewność, przepuszczanie pary wodnej, gromadzenie wilgotności, wytrzymałość na rwanie, rozciągliwość i powracanie do pierwotnej formy sprawiają, że do dziś stanowi jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych materiałów w obuwnictwie. Skóra jest materiałem bardzo elastycznym, w związku z czym na przestrzeni lat wykształciły się rozmaite techniki jej garbowania oraz powlekania.

Pielęgnacja i czyszczenie skóry licowej

Gładka skóra licowa obrabiana jest od jej zewnętrznej części, czyli tzw. strony licowej. Faktura skóry licowanej może być nie tylko idealnie gładka, ale także groszkowana, posiadać struktury, może też być błyszcząca lub matowa. Jednocześnie należy pamiętać, że skóra licowa nie jest materiałem wystarczająco odpornym na działanie czynników zewnętrznych - z łatwością przepuszcza wodę. Z tego też względu, należy regularnie dbać i pielęgnować obuwie, które jest z niej wykonane, zwiększając tym samym np. jej odporność na przesiąkanie. Czyszczenie butów skórzanych jest stosunkowo łatwym procesem, przy czym należy pamiętać, aby robić to regularnie. Podczas deszczowej pogody szybszemu zużyciu ulegają również skórzane podeszwy. Przemoczone obuwie powinno się najpierw dokładnie osuszyć. Po wysuszeniu konieczne jest zaimpregnowanie butów a w następnej kolejności pokrycie ich wierzchniej warstwy odpowiednią pastą do pielęgnacji obuwia. Aby przemoczone buty zachowały swój pierwotny kształt, należy pamiętać o tym, aby włożyć do nich prawidła. Jednym z najważniejszych elementów umiejętnej pielęgnacji obuwia jest stosowanie farb do butów o odpowiednim odcieniu. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby po jej nałożeniu, dokładnie wypolerować buty, dzięki czemu będą czyste i lśniące.

Czyszczenie i impregnacja butów zamszowych oraz nubuku.

Skóra nubuk i welur są to skóry przeszlifowane lub ziarniste. W nubuku zewnętrzna strona charakteryzuje się krótkimi, delikatnymi, aksamitnymi włóknami przypominającymi fakturą skórkę brzoskwini. Tkanina welur z kolei po wewnętrznej stronie posiada pojedyncze miękkie i elastyczne włókna. Często określany jest potocznie jako „zamsz”. Do czyszczenia zamszowych butów proponujemy zakupić specjalne szczoteczki wykonane z gumy lub włosia i miękkiego drutu, które doskonale czyszczą i zapobiegają osiadaniu brudu. Równie ważne jak samo czyszczenie butów z nubuku i zamszowych jest impregnacja skóry. W naszym sklepie można obecnie zakupić liczne typowo pielęgnacyjne pasty do zamszu, jak i impregnaty do butów w tym takie, które chronią przed przesiąkaniem wody.

Czyszczenie i pielęgnacja skóry lakierowanej.

Skóra lakierowana to materiał syntetyczny, który posiada specjalne pokrycie lakierowe. Modele z niej wykonane często wyróżniają się ciekawymi tłoczeniami i fakturami. Przykładowo, istnieją buty z gładkiej skóry lakierowanej, ale także wytłaczane, marszczone lub eleganckim, metalicznym połyskiem. Przy tego typu skórach bardzo ważne znaczenie mają wysokiej klasy produkty pielęgnacyjne, które zapewniają odpowiednią elastyczność obuwia. Buty lakierowane powinno się czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. Specjaliści z reguły odradzają impregnację obuwia ze skóry lakierowanej, gdyż mogłoby to zmniejszyć efekt połysku. Do pielęgnacji skóry lakierowanej polecane są przede wszystkim specjalne kremy oraz flanelowa ściereczka.

Skóry Nappa i Brush

Skóry typu Nappa i Brush wyróżniają się tym, że są obrabiane od zewnętrznej strony. W procesie ich wytwarzania, stosowana jest technika szczotkowania, która nadaje zachwycający efekt połysku na powierzchni buta. Skóry Nappa i Brush są gładkie oraz niezwykle miękkie. Ze względu na ich delikatną strukturę, wymagają szczególnej pielęgnacji. Czyszczenie butów tego typu należy wykonywać, wykorzystując do tego celu takie same techniki, jak w przypadku butów ze skóry gładkiej, używając odpowiednich produktów do impregnacji.

Materiały syntetyczne

Tkaniny syntetyczne wierzchnie produkowane są z tworzyw syntetycznych, które imitują skóry naturalne lub też tworzą zupełnie nowe i fantazyjne faktury. W przypadku pielęgnacji i czyszczenia butów z materiałów syntetycznych, pasty do skóry naturalnej nie spełnią swej roli. Najprostszą techniką pielęgnacji skóry syntetycznej jest miękka, wilgotna gąbka z odrobiną delikatnego płynu czyszczącego.

Materiały tekstylne

Materiały tekstylne to inaczej materiały włókiennicze, które coraz częściej wykorzystywane są nie tylko do produkcji ubrań, ale i butów. W praktyce stosuje się je m.in. do wytwarzania butów letnich, obuwia domowego, ale coraz częściej również modeli wieczorowych. Obuwie tego typu należy szczotkować zawsze na sucho oraz pielęgnować przy użyciu odpowiednich sprayów do materiału. Szczególnie dobrze sprawdzają się np. piankowe spraye, które doskonale czyszczą oraz ożywiają kolory. Ważna uwaga: obuwia z materiałów tekstylnych nie wolno prać. Co więcej, nie nadają się również do noszenia podczas deszczowej pogody. Po zdjęciu, należy włożyć do nich prawidła, które zapobiegną ich deformacji, natomiast podczas zakładania, warto sięgnąć po łyżkę do butów.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium